Google'dan Suyu Pipetle İçen Gezegen:Mars Doodle


Google'nin özel günlerde değişikliğe uğrayan Doodle, bu sefer sürpriz oldu. 28.09.2015 tarihinde(yani dün) akşam saatlerinde açıklama yapan NASA, Mars'da akışkan halde su bulunduğunun yüksek delillerini sundu. Bu kadar önemli bir gelişme karşısında Google da ani bir kararla Doodle değiştirdi ve suyu pipetle içen Mars amcayı bizlere bildirdi :)
Çevreci yenilikleriyle sürekli göz dolduran Google, Mars'da su bulunmasına da çok sevinmiş görünüyor.
AMERiKAN Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), Mars’ta bulunan suyun akışkan halde olduğuna dair en güçlü kanıtlara ulaşıldığını açıkladı.NASA' nın Gezegen Bilimi Direktörü Jim Green, “Mars, geçmişte düşündüğümüzün aksine, kuru ve çorak bir gezegen değil.


Mars’ta belli şartlarda, sıvı halde su bulundu” dedi. NASA’nın araştırmaları Mars’taki yaz aylarında görülen ancak yılın geri kalan bölümünde kaybolan siyah çizgilerin, periyodik olarak akan tuzlu suların sonucunda oluştuğunu ortaya çıkardı. Mars yüzeyinde suyun donmuş halde bulunduğu uzun süredir biliniyor ancak gezegende sıvı halde su olup olmadığı yıllardır araştırılıyordu. Yeni bulguya karşın araştırmacılar Mars’ta mikroskobik yaşam olup olmadığını tespit etmek için daha çok araştırma yapılması gerektiğini söylüyor.
Aklıma ilk gelen soru: "Bitki yetiştirilebilir mi?"Bunu da Sabah gazetesinde okuduğum yazı açıklamış. Aynen aktarıyorum...

Mars'da Bitki Yetişir mi?

Soru: Bu suyu kullanarak Mars'ta bitki yetiştirebilir miyiz?
Cevap: Bence asıl problem, irtifa farkı. Dünya'da da yüksek irtifalarda sadece yosunlar yetişebiliyor. Mars'ta da benzer bir durum var, gezegenin yüzeyi, Everest'in 3 katı neredeyse.

Bu yükseklikte dünyada olduğundan çok daha ince bir atmosfer var, ancak genetik mühendisliği ile bitkilerin dayanıklılığı artırılarak bu sorunlar aşılabilirse, evet, bu su ile bitkiler sulanarak, yetiştirilebilir.
Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Ömer Hayyam ile Gazali Muhabbeti

Bunları Biliyor Muydunuz?

İlginç Bitki İsimleri